Čo by ste mali vedieť predtým, ako začnete pracovať v zahraničí na živnosť?

Čo by ste mali vedieť predtým, ako pracovať v zahraničí na živnosť?

1. Čo je to tlačivo PD A1 a aké sú podmienky pre vystavenie?

Ak ste sa rozhodli pracovať na živnosť v zahraničí, potrebujete mať splnené povinnosti, ktoré Vám ukladá zákon. Jednou z nich je vystavené tlačivo PD A od sociálnej poisťovne. Tlačivo PD A1 určuje, že kým žijete a podnikáte v zahraničí, ste krytý našim sociálnym systémom.

V súčasnosti môžete so slovenskou živnosťou ponúkať svoje služby vo všetkých krajinách EÚ. Ak sa teda rozhodnete pracovať na živnosť v krajine EÚ, musíte požiadať sociálnu poisťovňu o vystavenie tlačiva A1, ešte pred odchodom do zahraničia na miestnej pobočke sociálnej poisťovne.

Podmienky pre vystavenie tlačiva PD A1:

  • - musíte mať živnosť otvorenú na Slovensku
  • - musíte mať živnosť aktívnu aspoň 2 mesiace
  • - v zahraničí budete podnikať v rovnakej, alebo podobnej oblasti ako na Slovensku

 

S tlačivom PD A1 môžete pracovať v inej krajine EÚ 24 mesiacov a túto lehotu nie je možné predĺžiť. Vďaka tomuto dokladu nemusíte platiť odvody v krajine kde pracujete, po dobu platnosti A1 stačí platiť odvody na Slovensku. Odvody je ale potrebné platiť zo všetkých príjmov vrátane tých zo zahraničia, nie iba z tých, ktoré zarobíte na Slovensku.

Žiadosť o vystavenie PD A1 (PDF) na stiahnutie:

2. Zdravotné poistenie a práca na živnosť v zahraničí

Ak pracujete so Slovenskou živnosťou v zahraničí, ste naďalej poistený na Slovensku a platíte odvody slovenskej poisťovni.

Ošetriť sa môžete nechať v zahraničí a to po predložení európskej zdravotnej kartičky poistenca. Európsky preukaz zdravotného poistenia vám vystavia všetky poisťovne bezplatne. Na jeho základe máte potom v krajinách Európskej únie nárok na rovnakú zdravotnú starostlivosť a za rovnakých podmienok ako miestni obyvatelia. To znamená, že ak sa za nejaké ošetrenie v danej krajine dopláca, rovnakú sumu budete musieť zaplatiť aj vy.

Ak sa chcete vyhnúť doplatkom za ošetrenie v zahraničí, odporúčame vám uzatvoriť si komerčné cestovné poistenie, ktorého základom je práve preplatenie doplatkov za ošetrenie a liečbu. V ponuke poisťovní nájdete aj celoročné cestovné poistenie, ktoré obsahuje len poistenie liečebných nákladov v Európe pre človeka, ktorý tu bude dlhodobo pracovať. V prípade manuálnej práce sa ceny poistenia začínajú od 112 €. Okrem samotnej ceny určite zvážte aj to, čo všetko daná poistka zahŕňa a hlavne akú maximálnu sumu vám preplatí.

3. V ktorej krajine podávam daňové priznanie?

Ak pracujete v zahraničí a máte slovenskú živnosť, musíte podávať daňové priznanie len na Slovensku. V zahraničí by ste ho mali podať len vtedy, ak by ste tam mal stálu prevádzkareň. Ak by ste mal v zahraničí napríklad svoj obchod alebo kanceláriu, kde by ste predával svoje služby (alebo produkty) a vyhľadával nových zákazníkov.

Keď teda vy, ako remeselník cestujete za konkrétnou zákazkou, stála prevádzka Vám v danej krajine nevzniká a teda daňové priznanie podávate iba na Slovensku.

4. Čo všetko si môžem dať do nákladov, ak podnikám v zahraničí?

Ak pracujete so slovenskou živnosťou v zahraničí, môžete si dať do nákladov aj cestovné náklady a náklady na ubytovanie. Okrem toho máte nárok aj na stravné. Skvelá správa je, že v zahraničí máte výrazne vyšší nárok na stravné ako na Slovensku.

Napríklad v Rakúsku alebo Nemecku si môže živnostník dať do nákladov za každý deň stravné vo výške 45 €. V Českej republike je základná suma stravného približne 22 €. Po dobu, čo ste v cudzej krajine, môžete si teda dať do nákladov každodenné stravné. Pri 30 dňovom pracovnom pobyte v Rakúsku je to 30x45€, teda 1350€.

Ísť späť

© 2021 Všetky práva vyhradené pre NLM Group s.r.o.
Používame anonymizované súbory cookie, aby sme Vám poskytli najlepší zážitok z našej stránky a ochránili vaše osobné údaje. Ak budete pokračovať, povoľujete tým prijatie všetkých súborov cookie na stránke spoločnosti NLM Group s.r.o.. Viac informácii