Ako si nájsť prvú prácu hneď po škole?

Ako si nájsť prvú prácu hneď po škole?

Máte za sebou maturitu alebo aj štátnice? Školské časy sa pre vás nadobro skončili a s tým súvisí aj hľadanie prvej práce. Možno ste si už pozerali nejaké ponuky práce a zistili ste, že takmer všade potrebujete nejakú prax. Tú ale ako čerstvý absolvent nemáte. Ako si teda nájsť prvú prácu?

Akú prácu chcem robiť?

V prvom rade je veľmi dôležité uvedomiť si, akú prácu chcem robiť a tiež aj reálne zhodnotiť na akú pracovnú pozíciu mám predpoklady. Manažér z teba asi hneď po škole nebude. To, akú prácu môžeš robiť samozrejme záleží aj od  tvojho dosiahnutého vzdelania. Ak si skončil odbornú školu, pokojne sa pozeraj po ponukách v odbore. 

Ak ale nechceš ostať v odbore, môžeš sledovať aj iné ponuky. Hľadaj si prácu na miestach, s ktorými už máš nejakú prax alebo sa danej veci venuješ zo záľuby a už máš nejaké portfólio. (píšeš blog a chceš byť redaktor, si amatérsky grafik). Pretav svoje záľuby na prácu. 

Možno si už počas štúdia brigádoval s otcom na stavbe - pokojne si hľadaj prácu ako remeselník. Aj na našej stránke nájdeš množstvo ponúk pre remeselníkov. nevyžadujeme vzdelanie iba šikovnosť a aj keď si iba absolvent, zaplatíme ti tak ako ostatným pracovníkom. Pracuj s nami v zahraničí alebo si vyber ponuku na Slovenku. 

Aktívne hľadajte prácu na rôznych zdrojoch

Hľadaj si prácu aktívne. Nečakaj, že to za teba urobí niekto iný. Veľmi často sa nám stáva, že k nám volajú maminky alebo manželky za prácu pre svojich synov alebo manželov. Takýto prístup na nás pôsobí skôr odrádzajúco. Buď aktívny a hľadaj si prácu sám, urobí to lepší dojem.

Tiež nečakaj, že ti perfektnú prácu nájde úrad práce alebo, že ti ponuka proste cvrnkne do nosa. Hľadaj si prácu naozaj aktívne a aj niekoľkokrát denne skontroluj ponuku pracovných portálov. Okrem web stránok s ponukami práce odporúčame sledovať aj facebookové skupiny a tiež stránky agentúr. Ako je napríklad tá naša s ponukou práce v zahraničí. 

Životopis ako zo škatuľky

Pred tým, než začneš odpovedať na ponuky práce, priprav si životopis. Aj pre nás je dôležité dostať nejaký dokument, z ktorého si urobíme predstavu o budúcom spolupracovníkovi. Ako by mal životopis vyzerať? Zvoľ štruktúrovaný životopis a pokojne pozri jeho vzory na internete.   Alebo si stiahnite vzor od nás.

Nezabudni pridať svoje základné informácie ako dátum narodenia, meno, priezvisko, adresu a kontaktné údaje. Občas sa nám stane, že na životopise chýba kontakt, ale pracovník nás zaujal. Nevieme sa mu však ozvať späť. 

Určite nezabudni napísať svoje najvyššie dosiahnuté vzdelanie, jazyky, ktoré ovládaš a zručnosti, ktoré máš (možno ovládaš špeciálny program). Do životopisu daj aj svoje doterajšie pracovné skúsenosti a úspechy. 

Buď však stručný a výstižný. Spomeň iba dôležité veci. Nikoho nezaujíma, že si vyhral beh na 100m v prvej triede na základnej škole.

Pridať fotku do životopisu? Nuž. Niekedy to môže byť na škodu. Ak máš peknú reprezentatívnu fotku (napríklad z tabla), môžeš ju použiť. Selfíčkam, momentkám a podobným chuťovečkám sa radšej vyhni.

Správna reakcia na pracovné ponuky

Prvý dojem je dôležitý. Veľmi. Mnohí zabúdajú na to, že ten si zamestnávateľ tvorí už z reakcie na pracovnú ponuku, nie na pohovore. Preto reaguj na ponuku práce správne. Vyhni sa komentárom ale správam na facebooku typu: “Viac info.” - ľudí to optravuje a pôsobí to tak, akoby vás táto ponuka nezaujímala a denne napíšete “viac info” k stovkám ponúk. 

Reaguj na pracovnú ponuku slušne a pokorne. Vyhni sa správam na facebooku a skôr píš na email alebo volaj na telefónne číslo, uvedené v inzeráte. Napíš napríklad: 

 

Pekný deň, 

zaujala ma vaša ponuka na pracovnú pozíciu xxx, o ktorú by som sa rád uchádzal pretože…(v krátkosti odvôvodni prečo práve teba by táto práca bavila). V prílohe vám posielam životopis. Budem sa tešiť na prípadné stretnutie. 

S pozdravom, 

Meno Priezvisko

 

Príprava na pracovný pohovor

Na pracovný pohovor sa treba pripraviť. Naštuduj si základné informácie o firme, v ktorej sa uchádzaš o pracovnú pozíciu a tiež si naštuduj samotnú pozíciu. Zisti si, aké budú približne tvoje úlohy a kompetencie. Umy si zuby, vyčisti nechty, slušne sa obleč a usmievaj sa. 

Majte reálne očakávania o výške mzdy

Možno počas pohovoru dôjde aj na otázku o predstavovanej výške platu. Nemajte ako absolvent  prehnané očakávania ale na druhej strane ani nepracujte pod cenu. Dnes už všetky inzeráty musia obsahovať mzdu, takže podľa toho budeš vedieť, čo môžeš očakávať. Väčšina zamestnávateľov uvádza minimálnu možnú alebo priemernú. O mzde sa dá samozrejme vždy ďalej rokovať avšak musíš zhodnotiť svoje skúsenosti. Nepriprav sa o dobrú pozíciu tým, že budete mať veľké oči a prehnané požiadavky. Buď skromný, vďačný a pokorný. 

Buďte zodpovedný zamestnanec

No a nakoniec máme pre teba radu nad zlato. Po prijatí do práce buď dobrý, zodpovedný zamestnanec. Nemeškaj, plň si povinnosti, buď vďačný za príležitosť, snaž sa veľa naučiť a skrátka... nenechaj sa hneď vyhodiť. Samozrejme ak v práci nebudeš spokojný, využi trojmesačnú skúšobnú dobu a odíď. Snaž sa ale vydržať čo najdlhšie, pretože ak sa ti podarí odísť z viacerých pozícii skoro, životopis a ti zaplní takýmito “skúsenosťami” a sťaží ti to tvoje ďalšie hľadanie práce. Navyše dobré vzťahy s vedením ti pomôžu ku kariérnemu rastu a otvoria dvere novým príležitostiam. 

Držíme ti palce aby si čím skôr našiel dobrú prácu. Ak si šikovný remeslník, chceš si dobre zarobiť a pracovať v zahraničí, vyber si prácu z našej ponuky.

Ísť späť

© 2021 Všetky práva vyhradené pre NLM Group s.r.o.
Používame anonymizované súbory cookie, aby sme Vám poskytli najlepší zážitok z našej stránky a ochránili vaše osobné údaje. Ak budete pokračovať, povoľujete tým prijatie všetkých súborov cookie na stránke spoločnosti NLM Group s.r.o.. Viac informácii