Pracujete v Rakúsku? Toto sú podmienky cestovania do Rakúska.

Pracujete v Rakúsku? Toto sú podmienky cestovania do Rakúska.

Prísne opatrenia nasadené v Rakúsku postupne prinášajú svoje ovocie. Počet nakazených klesá a postupne sa začínajú uvoľňovať aj nasadené opatrenia. Cestovanie za hranice Rakúska nie je v súčasnosti možné vôbec alebo je možné iba v obmedzenom rozsahu. Za akých podmienok môžete cestovať do Rakúska?

Od 17. mája 2020 otvorilo Rakúsko všetky hraničné priechody z rakúskej strany so Slovenskom, Českou republikou, Maďarskom, Švajčiarskom, Nemeckom a Lichtenštajnskom. Všetky doterajšie opatrenia však ostávajú v platnosti. Na hraničných priechodoch budú vykonávané iba námatkové kontroly.

Vstup na územie Rakúska majú povolené osoby, ktoré sa preukážu potvrdením o negatívnom teste na COVID-19 v nemeckom, anglickom, francúzskom alebo talianskom jazyku, ktoré nebude staršie ako 4 dni.

Vstup na územie Rakúska majú povolené osoby, ktoré sa preukážu potvrdením o negatívnom teste na COVID-19 v nemeckom, anglickom, francúzskom alebo talianskom jazyku, ktoré nebude staršie ako 4 dni. V opačnom prípade im nebude umožnené prekročiť hranice. Prejazd bez zastavenia je povolený.

Všetky potrebné dokumenty na vstup do Rakúska si môžete stiahnuť tu: https://www.mzv.sk/web/vieden/covid19/dokumenty-pre-vstup-do-rakuska

Vyňatí z tejto povinnosti sú občania Rakúska, alebo osoby s pobytom v Rakúsku, ktorí podstúpia domácu 14-dňovú karanténu.

Opatrenie sa rovnako nevzťahuje na tzv. pendlerov - dopravu za prácou (na základe potvrdenia od zamestnávateľa, resp. pracovnej zmluvy), prepravu tovaru; osoby, ktoré podliehajú povinnému zdravotnému poisteniu v Rakúsku.

Komerčná doprava do Rakúska

Ak sa chystáte do Rakúska komerčnou prepravou, budete to mať komplikované. Komerčná preprava bola v Rakúsku obmedzená a niektoré spoje boli úplne zrušené.

Do odvolania sú prerušené letecké, vlakové a autobusové spojenia s Čínou, Južnou Kóreou, Iránom, Talianskom, Španielskom, Švajčiarskom, Francúzskom. Zároveň do Rakúska neprilietajú lietadlá z Veľkej Británie, Ruska, Ukrajiny a Peru. Vstup do Rakúska lietadlom z krajín mimo Schengenského priestoru je pre občanov tretích krajín zakázaný.

Letisko Viedeň ponúka záujemcom spoplatnený molekulárno-biologický test na COVID-19 (PCR test). Na test je potrebné vopred sa prihlásiť a jeho výsledok sa dozviete asi o 3 hodiny.

Individuálna doprava do Rakúska

Ak sa do Rakúska chystáte autom. budete to mať trochu jednoduchšie. Avšak aj individuálna doprava má určite obmedzenia. V prípade prepravy v osobných motorových vozidlách na území Rakúskej republiky sa pri osobách nežijúcich v spoločnej domácnosti prepravovaných v rovnakom vozidle požaduje: ochrana oblasti úst a nosa pri každom členovi osádky vozidla a usadenie tak, aby v jednom rade sedadiel sedeli max. 2 osoby vrátane vodiča.

Ak sa chystáte iba prechádzať cez územie Rakúska do iného štátu, prejazd je povolený, za podmienky prejazdu Rakúskom bez zastavenia. Prejazd územím Rakúska bude umožnený po podpise potvrdenia, že cestujúci z trasy neodbočí a preukáže dôvod svojej cesty (napr. pracovnú zmluvu v inom štáte, do ktorého cestuje), a bude mať plnú palivová nádrž. Rakúska polícia kontroluje aj stav palivovej nádrže, vyžaduje sa plne doplnené palivo.

Takéto opatrenia budú predbežne platiť do konca mája. My v NM veríme, že sa čoskoro všetko vráti do starých koľají a naši remeselníci budú môcť opäť vycestovať za prácou v Rakúsku. Predpokladaný termín prvých ponúk práce bude už v Júni tohto roka.

Ísť späť

© 2021 Všetky práva vyhradené pre NLM Group s.r.o.
Používame anonymizované súbory cookie, aby sme Vám poskytli najlepší zážitok z našej stránky a ochránili vaše osobné údaje. Ak budete pokračovať, povoľujete tým prijatie všetkých súborov cookie na stránke spoločnosti NLM Group s.r.o.. Viac informácii